UVOD
Nobeden od naših čutov ni tako dragocen, kot je dar vida. Vid nam omogoča, da uživamo ob pogledu na sončni zahod, da beremo, da se orientiramo, skratka, da zaznavamo, kaj vse nas čez dan obdaja. V preteklosti so bile oči v manjši nevarnosti, kot so danes. Oko je občutljiv organ, ki je dojemljiv za mnogo dejavnikov, ki nas obkrožajo. Pa naj bodo to reklamni panoji ob cesti ali pa pretirano gledanje v računalniški ekran. V tej seminarski nalogi vam bom v začetku predstavila oko, kot organ, skupaj s funkcijo in sestavo. Nato pa bom povezala oko oziroma vid v današnjem času ter pojavom sindroma računalniškega vida.
JEDRO
Oko je organ vida, ki nam omogoča vizualno zaznavanje okolice.
Beločnica (sclera) je zunanja ovojnica, bele barve. Ščiti oko pred poškodbami in mu daje obliko.
Roženica (cornea) je odebeljena plast pred zenico, ki služi kot dodatna zaščita. Zbira svetlobne žarke, ki vstopajo v oko.
Šarenica (iris) je obarvan kolobar, ki obdaja zenico. Prekrita je z epitelno plastjo pigmenta, ki ji daje značilno barvo.
Zenica (pupil) je odprtina na šarenici skozi katero prodrejo žarki v oko.
Leča (lens) je prozorna beljakovinska struktura, ki se splošči ali izboči glede na oddaljenost oziroma bližino opazovanega predmeta in tako zbira svetlobne žarke, ki se združijo na mrežnici.
Žilnica (choroid) je plast žil in živčevja, ki mrežnici dovaja kisik in hranilne snovi.
Mrežnica (retina) vsebuje številne živce in krvne žile. Na njej se svetlobni žarki združijo v sliko. Na mrežnici je tudi rumena pega.
Rumena pega (macula), je mala vdolbinica, kjer je slika najbolj ostra zaradi največje koncentracije čepkov. Centralni del (fovea) je področje brez paličic, ki daje najbolj jasno sliko z največ detajli.
(Citat: http://monokel.si )
Delovanje očesa:
Osnovni princip oblikovanja slike v očesu se v bistvu ne razlikuje od oblikovanja slike v navadnem fotoaparatu.
Snop vhodne svetlobe se lomi v roženici očesa. S prilagajanjem leče se dodatno korigirajo tako, da slika pade na mrežnico očesa. V mrežnici so posebni foto-občutljivi receptorji (paličice in čepnice), ki dražljaje pretvarjajo v električne impulze in jih pošiljajo v možgane.
Sindrom računalniškega vida:
Danes številni ljudje preživijo veliko ur pred računalniškim zaslonom, tablico ali mobilnim telefonom, kar posledično povzroča naprezanje vida. S to težavo se soočamo tako mladi, kot stari.
Sindrom računalniškega vida nastane, ker oči sledijo enakemu vzorcu premikanja in se lahko poslabša, če s tem še nadaljujemo. Zelo podoben je sindromu krpalnega kanala in ostalim poškodbam, ki se pojavijo zaradi ponavljajočih se dejanj. S pojavom dela in šolanja na daljavo pa so možnosti zanj še toliko večje.
Simptomi sindroma računalniškega vida:
Med simptome štejemo zamegljen in dvojni vid, suhe in pordele oči, razdražene oči, glavobol in bolečine v vratu in hrbtu.
Lajšanje simptomov sindroma računalniškega vida:
Zaslon, bi mogli namestiti malo nad ravnjo oči, od 50 do 70 centimetrov stran od naše glave, tako da ne naprezamo oči in vratu. Če ob delu uporabljamo tiskana gradiva, je priporočeno, da jih postavite ob zaslon, tako, da ne gledate ves čas gor, na računalnik in nato dol, na mizo.
Upoštevajte pravilo 20-20-20: pogled umaknite od zaslona vsakih 20 minut in 20 sekund glejte nekaj, kar je oddaljeno 20 čevljev (približno 6 metrov). Pogosto mežikajte, da navlažite oči. Če postanejo suhe, uporabite kapljice.
Če niste zadovoljni s tovarniškimi nastavitvami na računalniku, jih spremenite. Nastavljajte svetlobo, kontrast in velikost črk, dokler ne odkrijete, kaj vam najbolj ustreza.
Očala za računalnik se razlikujejo od bralnih in navadnih korekcijskih očal. Njihova optika je posebej narejena tako, da optimizira naš vid, da bolje vidimo računalniški zaslon. To naredijo tako, da filtrirajo modro svetlobo, ki prihaja z zaslona ter tako ohranja naše oči bolj spočite.
Preventiva:
Na spletni strani https://www.zdravstvena.info/preventiva/vaje-za-oci-oci-vaje-zdrave-vaje-za-oci.html se nahajajo vaje s katerimi lahko sami veliko pripomoremo k zdravju naših oči. Dosledno izvajanje in vztrajnost se vsekakor izplačata. Prav tako se tu nahajata tudi posnetka o pravilni namestitvi monitorja in z nasveti za uporabo očal.
ZAKLJUČEK
Ker vse več ljudi uporablja računalnik pri delu, je postala občutljivost oči najpogostejša težava, povezana z delom. Zavedati se moramo, da imamo le en par oči, zato je skrb zanj izrednega pomena. Raziskave kažejo, da se z občutljivostjo oči in drugimi očesnimi težavami spopada od 50 do 90 odstotkov uporabnikov računalnikov. Težave vključujejo telesno izčrpanost, zmanjšano produktivnost in povečano število delovnih napak ter nadloge, kot je na primer trzanje oči. Zato je smiselno, da je naš delavni dan postavljen tako, da si pomagamo zmanjšati možnost za preveliko obremenjenost oči. Pri tem moramo upoštevati smernice tako za pozicijo telesa, kot za osvetlitev prostora, kvaliteto računalnika … Predvsem pa nameniti čas tudi vajam za preventivo.
VIRI:
Besedilni viri:
- Oko [online], [s. d.].. Wikipedia, the free encyclopedia. [Citirano 7. jan. 2021; 09:14]. Dostopno na spletnem naslovu: https://sl.wikipedia.org/wiki/Oko
- Oko [online]. 2018. Dijaški.net. [Citirano 7. jan. 2021; 10:30]. Dostopno na spletnem naslovu: https://dijaski.net/gradivo/bio_ref_oko_07__predstavitev
- Zgradba in delovanje očesa [online]. 2015. Monokel optika Kranj [Citirano 7. jan. 2021; 11:10]. Dostopno na spletnem naslovu: http://monokel.si/oko-in-vid/zgradba-delovanje-ocesa/
- Weebly.com, 2017. Delovanje. [Citirano 7. jan. 2021; 9:45]. Dostopno na spletnem naslovu: https://mozganivsracunalnik.weebly.com/delovanje.html (dostop 8. 1. 2021)
- Sindrom računalniškega vida – kako računalniki vplivajo na vid? [online], [s. d.]. Dioptrija.si, [Citirano 9. jan. 2021; 8:30]. Dostopno na spletnem naslovu: https://dioptrija.si/nasveti/sindrom-racunalniskega-vida-kako-racunalniki-vplivajo-na-vid/ (dostop 8. 1. 2021)
- Vaje za zdrave oči [online], [s. d.]. [Citirano 7. jan. 2021; 9:15]. Dostopno na spletnem naslovu: https://www.zdravstvena.info/preventiva/vaje-za-oci-oci-vaje-zdrave-vaje-za-oci.html
Slikovni viri:
Slika 1: Vizita.si, [s. d.]. Sindrom računalniškega vida – kako računalniki vplivajo na vid? [online]. [Citirano 7. jan. 2021; 10:14]. Dostopno na spletnem naslovu: https://vizita.si/zdravozivljenje/utrujene-oci-glavobol-to-je-najpogostejsi-razlog-za-vase-tezave.html(modal:p/image/61556466)
Slika 2: Monokel optika Kranj, 2015. Zgradba in delovanje očesa.[online]. [Citirano 7. jan. 2021; 9:30]. Dostopno na spletnem naslovu: https://i2.wp.com/monokel.si/wp-content/uploads/2015/03/zgradba-ocesa.jpg
Slika 3: Weebly.com. [s. d.]. Delovanje. . [online]. [Citirano 7. jan. 2021; 10:30]. Dostopno na spletnem naslovu: https://mozganivsracunalnik.weebly.com/uploads/5/4/8/2/54828265/7609316_orig.jpg
Slika 4: Zdrava pisarna. [s. d.]. Pravilna nastavitev slikovnega zaslona, [online]. [Citirano 7. jan. 2021; 10:14]. Dostopno na spletnem naslovu: https://zdrava-pisarna.si/wp-content/uploads/2019/10/zdrava-pisarna-pravilna-visina-zaslona-varno-delo-s-slikovnimi-zalosni.jpg
Videoposnetki:
- Zdrava pisarna. [s. d.]. Best monitor Set up? [videoposnetek], [Citirano 7. jan. 2021; 11:30]. Dostopno na spletnem naslovu: https://youtu.be/l1N3jlgqcQ4
- Eye Influence, 2019. Are Computer Glasses Safe For All Day Use? [videoposnetek], [Citirano 7. jan. 2021; 11:00]. Dostopno na spletnem naslovu: https://www.youtube.com/watch?v=5EDEGH6jnyo&feature=emb_title